Złamania

Jednym z najczęstszych urazów spotykających psy, koty i inne zwierzęta są złamania, z którymi od lat z powodzeniem radzimy w naszej klinice. Specjalistyczne szkolenia z zakresu ortopedii, ukończone przez nas w kraju i za granicą, są potwierdzone licznymi certyfikatami. W leczeniu złamań stosujemy głównie metody gwoździowania, płytkowania oraz zewnętrznej stabilizacji.


Diagnostyka

W zależności od rodzaju i stopnia skomplikowania złamania, diagnozujemy je poprzez badanie ortopedyczne, radiologiczne lub ultrasonograficzne.


Postępowanie przedoperacyjne

Nadrzędnym krokiem w postępowaniu ze zwierzęciem po stwierdzeniu złamania jest wyprowadzenie go ze wstrząsu, w którym się znajduje oraz ustabilizowanie jego stanu ogólnego. W kolejnym etapie zabezpieczamy złamanie oraz wszelkie występujące rany. W trakcie postępowania przed zabiegiem, nasi specjaliści chirurdzy dobierają odpowiednią metodę, aby jak najlepiej pomóc poszkodowanemu zwierzęciu.


Leczenie

W przypadku mało traumatycznych złamań, możliwe jest wdrożenie leczenia bezpośrednio po wypadku. Z kolei leczenie złamań, których skutkiem są poważniejsze uszkodzenia, niekiedy musi zostać odłożone w czasie – od 24 do 48 godzin. Jest to konieczne, aby operacja i znieczulenie ogólne nie pogorszyły stanu zdrowia zwierzęcia lub nie stanowiły same w sobie zagrożenia dla jego życia. Każde złamanie jest unikalne i nie wszystkie z nich wymagają interwencji chirurgicznej. Niekiedy wystarczy standardowe leczenie zachowawcze, z zastosowaniem usztywnienia i ograniczeniem ruchu. Bardziej poważne złamania wymagają operacji chirurgicznej, aby umożliwić prawidłowy zrost kości, przywracając przy tym prawidłowe funkcje układu mięśniowo-szkieletowego.


Opieka pooperacyjna

Jeśli zajdzie taka potrzeba, nasi pacjenci pozostają w klinice przez 1 do 3 dni lub wracają do domu jeszcze tego samego dnia. W zależności od rodzaju złamania, czas powrotu do pełnego zdrowia zwierzęcia może wynieść od 6 do 20 tygodni.