Definicja i przyczyny

Zerwanie wiązadła krzyżowego przedniego (ACL) na skutek urazu lub postępującej choroby zwyrodnieniowej, to stosunkowo częsty problem ortopedyczny u zwierząt. Mimo że zazwyczaj cierpią na niego psy, zdarza się ono także kotom. Niezależnie od przyczyny, zerwanie wiązadła prowadzi do niestabilności stawu kolanowego, co wiąże się z bólem, kulawizną i nierzadko równoczesnymi chorobami łąkotki w stawie kolanowym.


Diagnostyka

Zerwanie wiązadła diagnozujemy w badaniu ortopedycznym oraz na podstawie obrazowania RTG, czyli prześwietlenia.


Leczenie

Zabieg ten wykonujemy od początku istnienia naszej kliniki. Zabieg chirurgiczny, który jest jedyną metodą leczenia zerwanego wiązadła krzyżowego, wykonujemy praktycznie od początku istnienia naszej kliniki. W 70% pomaga on przywrócić prawidłową funkcję stawu kolanowego u zwierzęcia. Potwierdzone certyfikatem przeszkolenie w tym kierunku zdobyliśmy podczas specjalistycznego kursu na Uniwersytecie Guelph w Kanadzie. Do przeprowadzenia operacji używamy wyłącznie dedykowanego w tym celu sprzętu oraz materiałów.


Rekonwalescencja

Powrót do pełni zdrowia jest stopniowy – łącznie z rehabilitacją, trwa on od 6 do 20 tygodni. Istotną rolę w prawidłowej rekonwalescencji odgrywa opieka pooperacyjna, polegająca głównie na ograniczeniu ruchu w początkowym okresie i stopniowym zwiększaniu aktywności ruchowej w późniejszym czasie.


Rokowanie

Przy zastosowaniu właściwej opieki pooperacyjnej, komplikacje należą do rzadkości. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania z reguły szacuje się na poziomie dobrym do bardzo dobrego. Umożliwia to psu komfortowy powrót do wcześniejszych czynności życiowych i codziennej aktywności. W przypadku pytań dotyczących zabiegu i leczenia, prosimy o kontakt telefoniczny, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie wszelkich informacji od jednego z naszych specjalistów chirurgów.